Подготовка на измерването

За смяна между мерни единици Целзий и Фаренхайт натиснете бутона коефициент на излъчване (13) за приблизително 3 s.

Актуалната настройка се появява в индикатора за мерна единица за температурни измервания (f).

За определяне на повърхностната температура се измерва безконтактно инфра-червеното излъчване на обекта, към който е насочен уреда. За правилни измервания настроеният върху измервателния уред коефициент на излъчване трябва да се проверява преди всяко измерване и трябва при нужда да се адаптира към измервания обект.

За промяна на коефициента на излъчване натиснете неколкократно бутона Коефициент на излъчване (13) докато в индикатора за коефициент на излъчване (e) не се избере подходящият за следващото измерване коефициент на излъчване. Потвърдете избора с бутона Измерване (1) или с пусковия прекъсвач/бутона Mode (12).

  • Висок коефициент на излъчване (≈ 0.95): бетон (сух), тухли (червени, груби), силикат (груб), мрамор, пластмаса (PE, PP, PVC), гума, алуминий елоксиран (матов), плочки, боя за радиатори, дървесина, хоросан, покривен картон, тапети, тиксо, лак, строителен гипс
  • Среден коефициент на излъчване (≈ 0.85): гранит, имейл, чугун, шамот, павета, тъкани, линолеум, хартия, фазерна плоскост
  • Нисък коефициент на излъчване (≈ 0.75): корк, порцелан (бял), кожа, естествен камък
  • i: Допълнителна информация
    Сканирайте QR кода, за да получите допълнителна информация.
  • Правилни измервания на температурата са възможни само ако настроеният коефициент на излъчване съответства на коефициента на излъчване на обекта. Обектите могат да се показват с твърде висока или твърде ниска температура, което е възможно да доведе до опасност при допир.

Генерираният от измервателния уред лазерен кръг показва измервателната площ, чието инфрачервено лъчение се определя при безконтактно измерване на повърхностни температури.

Средната лазерна точка маркира приблизително центъра на измерваната повърхност. За оптимално измерване насочете измервателния уред така, че в тази точка лазерният лъч да е перпендикулярен на повърхността.

  • Не насочвайте лазерния лъч към хора или животни; не гле‌дайте срещу лазерния лъч, също и от голямо разстояние.

Размерът на лазерния кръг и съответно на измерваната повърхност нараства с разстоянието между измервателния инструмент и измервания обект. Оптималното разстояние на измерване възлиза на 0,75 m до 1,25 m.

  • Не дръжте измервателния уред непосредствено до горещи повърхности. Възможно е вследствие на нагряването да се повреди.

Резултатът от измерването представлява средна стойност на измерените температури в измерваното петно.

Указания за околните условия при измерване

Силно отразяващи, блестящи или прозачни повърхности (напр. гланцови фаянсови плочки, обекти от неръждясваща стомана или тенджери) могат да влошат точността на повърхностното измерване на температура. При необходимост залепете върху измерваната повърхност тъмна матова лепенка, която е с добра топлопроводност. Изчакайте известно време, докато лепенката изравни температурата си с тази на повърхността.

Измерването по принцип не е възможно през прозрачни материали.

Резултатите от измерването са толкова по-точни и по-надеждни, колкото по-добри и по-стабилни са условията, при които се извършва измерването.

Сензорът за влажност на въздуха и температура на околната среда (4) може да бъде повреден от химически вещества, напр. изпарения от лакове или бои. Измерването на температура чрез инфра-червени лъчи се влияе от наличието на пушек, пара и от запрашеността на въздуха.

Затова преди измерване проветрете помещението, особено ако въздухът е замърсен или наситен с пари. Напр. не измервайте в баня непосредствено след взимане на душ.

След проветряване изчаквайте известно време изравняване на температурите в помещението, така че да бъдат достигнати обичайните им стойности.

Температурата на околната среда и относителната влажност на въздуха се измерват непосредствено от уреда с помощта на сензора за влажност на въздуха и температура на околната среда (4). За постигане на добри резултати не дръжте измервателния уред непосредствено над или до източници на смущения, напр. отоплителни тела или непокрити съдове с течност. В никакъв случай не покривайте сензора (4).