A mérés előkészítése

A Celsius és Fahrenheit mértékegység közötti átkapcsolásához nyomja be kb. 3 másodpercre a (13) Emissziós tényező gombot.

Az aktuális beállítás a  (f) hőmérsékletmérés mértékegység kijelzésben jelenik meg.

A felületi hőmérséklet meghatározására a természetes infravörös hősugárzás kerül érintésmentesen mérésre, amelyet a céltárgy kibocsát. A mérések helyes voltának biztosításához a mérőműszeren beállított emissziós tényezőt minden mérés előtt ellenőrizni kell és szükség esetén a mérés tárgyának megfelelően újra be kell állítani.

Az emissziós tényező megváltoztatásához nyomja meg annyiszor röviden a (13) emissziós tényező gombot, amíg a (e) kijelzőn megjelenik a következő méréshez megfelelő emissziós tényező. Nyugtázza kijelölést a (1) Mérés gombbal vagy a (12) Be-/Ki-/Módus-gombbal.

  • Magas emissziós tényező (≈ 0.95): Beton (száraz), tégla (piros, durva), homokkő (durva), márvány, műanyag (PE, PP, PVC), gumi, alumínium eloxált (matt), csempe, fűtőtestfesték, fa, habarcs, kátránypapír, tapéta, regesztószalag, lakkfesték, stukkó
  • Közepes emissziós tényező (≈ 0.85): Gránit, zománc, öntöttvas, samott, utcakő, szövet, linóleum, papír, Faserplatterostlemez
  • Alacsony emissziós tényező (≈ 0.75): Parafa, porcalán (fehér), bőr, terméskő
  • i: További információk
    Szkennellje be a QR-kódot, ha további információkra van szüksége.
  • Helyes hőmérsékletmérésekre csak akkor van lehetőség, ha a beállított emissziós tényező és a tárgy emissziós tényezője egybeesik. Előfordulhat, hogy a tárgyak kijelzett hőmérséklete túl magas vagy túl alacsony, ami e tárgyak megérintésekor veszélyt jelent.

A mérőműszer által létrehozott lézerkör azt a mérési felületet mutatja, amelynek infravörös sugárzása az érintésmentes felület-hőmérsékletmérés során meghatározásra kerül.

A középső lézerpont a mérési felület középpontját jelöli. Egy optimális mérési eredményhez irányítsa úgy a mérőműszert, hogy a lézersugár a mérési felületet ebben a pontban merőlegesen érje el.

  • Ne irányítsa a fénysugarat személyekre vagy állatokra és sajátmaga se nézzen bele közvetlenül – még nagyobb távolságból sem – a lézersugárba.

A lézerkör és ezzel a mérési felület mérete a mérőműszer és a mérendő tárgy közötti távolság növekedésével növekszik. Az optimális mérési távolság 0,75 m – 1,25 m.

  • Ne tolja hozzá a mérőműszert közvetlenül forró felületekhez. A mérőműszert a hőhatás megrongálhatja.

A kijelzett mérési eredmény a mérési felületen belül mért hőmérsékletek középértéke.

Mérési feltételek

Az erősen fényvisszaverő, csillogó vagy átlátszó felületek (például csillogó csempe, nemesacél frontfelületek vagy főzőedények) a felületi hőmérsékletmérésre negatív befolyást gyakorolhat‌nak. Szükség esetén ragassza le a mérési felületet egy jó hővezető, sötét, matt ragasztószalaggal. Hagyja a szalagot rövid ideig a felületen temperálódni.

Átlátszó anyagokon keresztül elvi okokból nem lehet méréseket végezni.

A mérési eredmények annál pontosabbak és megbízhatóbbak, minél jobbak és stabilak a mérési feltételek.

(4) légnedvesség és környezeti hőmérséklet érzékelőt káros szennyező vegyi anyagok, például lakkok vagy festékek kipárolgása megrongálhatja. Az infravörös hőmérséklet mérésre a füst, a gőz vagy a poros levegő befolyással van.

Ezért a mérés előtt szellőztesse ki a helyiséget, főleg ha a levegő elszennyeződött vagy gőzöket tartalmaz. Ezért például a fürdőszobában közvetlenül zuhanyozás után ne hajtson végre méréseket.

Várja meg a szellőztetés után, amíg a helyiség ismét eléri a szokásos hőmérsékletét.

A környezeti hőmérsékletet és a levegő relatív nedvességtartalmát közvetlenül a mérőműszeren a (4) légnedvesség és környezeti hőmérséklet érzékelő méri. A mérvadó eredmények biztosítására ne tartsa a mérőműszert zavarforrások, mint például fűtőtestek vagy nyitott folyadékok mellett vagy felett. Semmiképpen se takarja le a (4) érzékelőt.