Terminologia

Emisyjność obiektu uzależniona jest od rodzaju materiału i od struktury jego powierzchni. Informuje o tym, ile promieniowania podczerwonego obiekt oddaje w porównaniu do idealnego ciała fizycznego emitującego ciepło (ciało idealnie czarne, emisyjność ε = 1) i reprezentuje w związku z tym wartość od 0 do 1.

Mostkiem termicznym określa się miejsce w ścianie zewnętrznej budynku, przez które z powodów konstrukcyjnych dochodzi do zwiększonej straty ciepła.

Mostki termiczne mogą zwiększać ryzyko powstawania pleśni.

Wilgotność względna jest wielkością informującą o stopniu nasycenia powietrza parą wodną. Wilgotność względna wyrażana jest wartością procentową maksymalnej ilości pary wodnej, jaką może być nasycone powietrze. Maksymalna ilość pary wodnej jest zależna od temperatury: im wyższa temperatura, tym więcej pary wodnej może znajdować się w powietrzu.

Przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza wzrasta zagrożenie pleśnią. Zbyt niska wilgotność powietrza może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Punkt rosy (inaczej: temperatura rosy) informuje, przy jakiej temperaturze para wodna zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać. Punkt rosy jest zależny od wilgotności względnej oraz temperatury powietrza.

Jeżeli temperatura powierzchni jest niższa od punktu rosy, woda na tej powierzchni zacznie się skraplać.

Skropliny na powierzchniach są główną przyczyną rozwoju pleśni.