Merilne funkcije

Z enkratnim kratkim pritiskom na tipko za merjenje (1) vklopite laser in začnete posamezno meritev v izbranem načinu. Merilni postopek lahko traja 1 do 2 s. Rezultat merjenja je prikazan na delu zaslona z belo podlago.

Po zaključku merjenja se laser samodejno izključi.

Na zaslonu se prikažejo zadnji merilni rezultati.

Za neprekinjeno merjenje pritisnite in pridržite tipko za merjenje (1) v izbranem načinu. Laser ostane vklopljen. Lasersko krožnico s počasnim premikanjem zaporedoma usmerite na vse površine, katerih temperaturo želite izmeriti. Za merjenje zunanje vlage in temperature merilno napravo počasi premikajte po prostoru.

Prikaz na zaslonu in signalna lučka (15) se bosta ustrezno posodabljala. Takoj, ko izpustite tipko za merjenje (1), se bo meritev prekinila, laser pa izključil.

Na zaslonu se prikažejo zadnji merilni rezultati.Signalna lučka ostane nespremenjena pri zadnjem prikazu.

Za priklic menija za način pritisnite tipko za vklop/izklop/tipko za način (12). S tipko za vklop/izklop/tipko za način (12) izberite želeni način. Svojo izbiro potrdite s tipko za merjenje (1) ali s tipko za emisivnost (13).

Za dostopanje do prejšnjega načina pritisnite tipko nazaj/tipko za brisanje (11).

V načinu za površinsko temperaturo se izmeri površinska temperatura predmeta merjenja.

Pritisnite tipko za merjenje (1) in lasersko krožnico usmerite navpično v sredino predmeta merjenja. Izmerjena površinska temperatura (h) je prikazana na delu zaslona z belo podlago. Pri naslednjem merjenju se na zaslonu prikaže prej izmerjena vrednost (i).

Pritisnite tipko nazaj/tipko za brisanje (11), da izmerjeno vrednost (h) na delu zaslona z belo podlago izbrišete.

V načinu za merjenje površinske temperature signalna lučka (15) ne sveti.

V tem načinu lahko merite npr. temperaturo grelnih teles, talnega ogrevanja ali notranjosti hladilnikov.

V načinu referenčne temperature se primerjata 2 izmerjeni površinski temperaturi in prikaže se razlika med njima. Tako lahko merite bistvene temperaturne razlike na 2 različnih mestih ene ali več površin.

Pritisnite tipko za merjenje  (1), da izmerite referenčno vrednost (j). Vse nadaljnje izmerjene vrednosti se določijo glede na referenčno vrednost (j). Temperaturna razlika (k) se na zaslonu prikaže neposredno za novo meritvijo. Pri vsaki novi meritvi se izmerjena vrednost (h) na delu zaslona z belo podlago posodobi in razlika do referenčne vrednosti izračuna na novo.

Če je nova izmerjena vrednost (h) za več kot 1 °C nižja od referenčne vrednosti (j), signalna lučka (15) sveti modro. Če je nova izmerjena vrednost (h) za več kot 1 °C višja od referenčne vrednosti (j), signalna lučka (15) sveti rdeče. Če je vrednost razlike (k) znotraj območja ±1 °C, signalna lučka (15) ne sveti.

V načinu za toplotne mostove se izmerita in primerjata površinska in zunanja temperatura. Če je zaznana velika razlika med temperaturama, se prikaže opozorilo o toplotnem mostu  glejte Toplotni most.

Pritisnite tipko za merjenje (1) in lasersko krožnico usmerite navpično v sredino predmeta merjenja. Po zaključku meritve se prikaže izmerjena površinska temperatura (h). Zunanja temperatura (s) se prikaže samodejno že pred merjenjem.

Merilna naprava samodejno primerja vrednosti in rezultat opredeli, kot sledi:

zelena signalna lučka (15): majhna temperaturna razlika, ni toplotnih mostov.

rumena signalna lučka (15): temperaturna razlika je na meji, v merilnem območju je morda toplotni most; po potrebi nekoliko pozneje ponovite meritev.

rdeča signalna lučka (15): simbol prikazuje, da površinska temperatura na merilni površini močno odstopa od zunanje temperature. V merilnem območju obstaja toplotni most, kar nakazuje na slabo izolacijo. Prostor je prehladen – če je ogrevan kot običajno, nizka temperatura nakazuje splošno slabo izolacijo.

V primeru toplotnih mostov preverite toplotno izolacijo v tem predelu, po potrebi s pomočjo gradbenega strokovnjaka.

V načinu za opozarjanje na tveganje za nastavek plesni se izmerita zunanja temperatura in relativna zračna vlažnost  glejte Relativna zračna vlažnost. Iz obeh vrednosti se izračuna temperatura rosišča  glejte Temperatura rosišča. Poleg tega se izmeri tudi površinska temperatura.

Temperatura rosišča se primerja s površinsko temperaturo, z rezultatom pa se opredeli tveganje za nastavek plesni.

Relativna zračna vlažnost (u), zunanja temperatura (s) in izračunana temperatura rosišča (q) se določijo in prikažejo samodejno.

Pritisnite tipko za merjenje (1) in lasersko krožnico usmerite navpično v sredino predmeta merjenja. Izmerjena vrednost za površinsko temperaturo (h) je prikazana na delu zaslona z belo podlago.

Merilna naprava samodejno primerja vrednosti in rezultat opredeli, kot sledi:

zelena signalna lučka (15): v trenutnih pogojih ni tveganja za nastavek plesni.

rumena signalna lučka (15): vrednosti so na meji; pazite na sobno temperaturo, toplotne mostove in zračno vlažnost in po potrebi nekoliko pozneje ponovite merjenje.

rdeča signalna lučka (15): obstaja povečano tveganje za nastanek plesni, saj je vlažnost zraka previsoka ali pa je površinska temperatura blizu temperature rosišča.

V primeru tveganja za nastanek plesni lahko glede na vzrok znižate zračno vlažnost s pogostim in temeljitim prezračevanjem, zvišanjem sobne temperature in odpravo toplotnih mostov. Po potrebi se obrnite na gradbenega strokovnjaka.

Opomba: z merilno napravo ni mogoče zaznati spor plesni. Prikazuje samo, da lahko v enakih pogojih pride do nastanka plesni.