Priprava na merjenje

Za menjavo med merskima enotama Celzij in Fahrenheit pritisnite tipko za emisivnost (13) za pribl. 3 s.

Trenutna nastavitev se prikaže na prikazu merske enote za meritve temperature (f).

Določanje površinske temperature poteka z brezstičnim merjenjem naravnega infrardečega toplotnega sevanja, ki ga oddaja merilni objekt. Za pravilne meritve je treba emisivnost, ki je nastavljena na merilni napravi, pred vsakim merjenjem preveriti in po potrebi prilagoditi predmetu merjenja.

Za spremembo emisivnosti na kratko pritisnite tipko za emisivnost (13) tolikokrat, da se na prikazu (e) pojavi ustrezna emisivnost za naslednjo meritev. Potrdite izbiro s tipko za merjenje (1) ali s tipko za vklop/izklop/tipko za način (12).

  • Visoka emisivnost (≈ 0,95): beton (osušen), opeka (rdeča, hrapava), peščenjak (hrapav), marmor, plastika (PE, PP, PVC), guma, eloksiran aluminij (matiran), ploščice, barva za grelna telesa, les, malta, strešna lepenka, tapeta, lepilni trak, barva v laku, kos
  • Srednja emisivnost (≈ 0,85): granit, emajl, lito železo, šamot, tlakovci, tekstil, linolej, papir, vlaknena plošča
  • Nizka emisivnost (≈ 0,75): pluta, porcelan (bel), usnje, naravni kamen
  • i: dodatne informacije
    Skenirajte QR-kodo, da prejmete dodatne informacije.
  • Pravilne meritve temperature so možne le, ko se nastavljena emisivnost in emisivnost merjenca ujemata. Objekti bi bili lahko prikazani s previsoko ali prenizko temperaturo, kar bi v primeru stika lahko povzročilo nevarnost.

Laserska krožnica, ki jo ustvari merilna naprava, prikazuje merilno površino, za katero se z infrardečim sevanjem brezstično določi površinska temperatura.

Srednja laserska točka označuje središče merilne površine. Za optimalen merilni rezultat merilno napravo usmerite tako, da laserski žarek na tej točki navpično vpada na merilno površino.

  • Laserskega žarka ne usmerjajte v osebe ali živali in ne glejte vanj, tudi ne iz večje razdalje.

Velikost laserske krožnice in s tem merilne površine se povečuje z večanjem razdalje med merilno napravo in predmetom merjenja. Optimalna razdalja merjenja znaša 0,75 m do 1,25 m.

  • Merilne naprave ne držite neposredno na vročih površinah. Merilna naprava se lahko zaradi vročine poškoduje.

Prikazan merilni rezultat je srednja vrednost izmerjenih temperatur znotraj merilne površine.

Navodila k merilnim pogojem

Močno odbojne, svetleče ali prozorne površine (npr. svet‌li‌ka‌jo‌če ploščice, površine legiranega jekla ali kuhinjski lonci) lahko negativno vplivajo na merjenje površinske temperature. Po potrebi prelepite merilno površino s temnim, matiranim lepilnim trakom, ki je dobro toplotno prevoden. Nato za kratek čas pustite, da se trak na površini prilagodi toploti.

Merjenje skozi prozoren material ni mogoče.

Merilni rezultati bodo natančnejši in zanesljivejši, čim boljši in stabilnejši merilni pogoji bodo omogočeni.

Senzor vlage in temperature okolice (4) se lahko zaradi kemičnih škodljivih snovi, npr. izparevanja lakov ali barv, poškoduje. Dim, para ali prašen zrak lahko vplivajo na infrardeče merjenje temperature.

Zaradi tega morate pred merjenjem prezračiti prostor, še po‌se‌bej, če je zrak v prostoru onesnažen ali če se v njem nahaja para. Npr. ne merite v kopalnici neposredno po prhanju.

Po zračenju počakajte nekaj trenutkov, da bo prostor dosegel običajno temperaturo.

Temperatura okolice in relativna vlažnost zraka se merita neposredno na merilni napravi s pomočjo senzorja vlage in temperature okolice (4). Za dobre rezultate merilne naprave ne držite neposredno nad ali v bližini virov motenj, kot so ogrevalne naprave ali proste tekočine. Senzorja (4) nikdar ne pokrivajte.