Указания за безопасност за циркуляри

  • ОПАСНОСТ: Дръжте ръцете си на безопасно разстояние от зоната на рязане и циркулярния диск. С втората ръка захващайте спомагателната ръкохватка или корпуса на електродвигателя. Ако държите електроинструмента с двете ръце, няма опасност дискът да ги нарани.
  • Не поставяйте ръцете си под разрязвания детайл. Преградата не Ви защитава под детайла.
  • Настройвайте дълбочината на рязане съобразно дебелината на детайла. От долната страна на детайла трябва да се подава по-малко от една височина на зъба.
  • Никога не хващайте с ръце или между краката си детайла, който ще се реже. Захващайте детайла към стабилна повърхност. Изключително важно е да подпирате детайла правилно, за да намалите опасността от нараняване, заклинване на диска или загуба на контрол.
  • Когато изпълнявате операция, при която съществува опасност режещият инструмент да може да засегне скрити под повърхността проводници под напрежение или захранващия кабел, допирайте електроинструмента само до изолираните повърхности на ръкохватките. При контакт с проводник под напрежение по металните части на електроинструмента може да се появи напрежение и това да предизвика токов удар.
  • Когато разрязвате, винаги използвайте преграда за разряване или правоъгълен водач. Това подобрява точността на среза и намалява възможността от захващане на острието.
  • Винаги използвайте циркулярни дискове с правилните размери и форма (диамантен или кръгъл) и с правилния присъединителен отвор. Дискове, които не са с подходящи за вала на електроинструмента присъединителни размери, предизвикват биене и загуба на контрол.
  • Никога не използвайте повредени или неправилни шайби за острие или болт. Шайбите за острие и болтът са специално проектирани за вашия циркуляр, за оптимално представяне и безопасна работа.

- откатът е внезапна реакция при прищипано, блокирано или разместено циркулярно острие, водеща до неконтролирано повдигане и изскачане на циркуляра от детайла към оператора;

- ако острието се прищипе или блокира плътно в цепката, то спира да се движи и реакцията на мотора задвижва светкавично уреда обратно към оператора;

- ако острието се усуче или размести в среза, зъбците на задния ръб на острието могат да забият в горната повърхност на дървото и да доведат до изскачане на острието от среза и движението му назад към оператора.

Откатът е следствие на неправилно боравене с циркулярната машина и/или неправилни работни процедури и може да бъде предотвратен чрез подходящи предпазни мерки, както е описано по-долу.

  • Дръжте циркулярната машина здраво с двете ръце, а ръцете си дръжте в позиция в която да противодействате на възникващите при откат сили. Стойте винаги настрани от циркулярния диск, никога не поставяйте циркулярния диск в една линия с тялото си. При възникване на откат циркулярната машина може да отскочи назад, но работещият с нея може да противодейства на силите на отката, ако са взети подходящи предпазни мерки.
  • Ако циркулярният диск се заклини или процесът на рязане бъде прекъснат по друга причина, отпуснете пусковия прекъсвач и задръжте циркулярната машина неподвижна в детайла до пълното спиране на въртенето на диска. Никога не опитвайте да извадите циркулярната машина от детайла, докато дискът се върти и съществува опасност от откат. Открийте причината за заклинването на циркулярния диск и я отстранете с подходящ мерки.
  • Когато включвате циркулярна машина, която е врязана в детайл, първо центрирайте диска в междината и се уверете, че зъбите не захващат детайла. Ако дискът е заклинен, когато включвате машината, може да бъде изхвърлен от детайла или да причини откат.
  • Подпирайте големи плочи, за да избегнете възникването на откат при притискане и блокиране на диска. Големи плочи могат да се огънат под действие на собствената си сила на тежестта. Плочите трябва да бъдат подпирани и от двете страни в близост до линията на среза и в края.
  • Не използвайте тъпи или повредени остриета. Незаточените или неправилно настроени остриета генерират тясна рязка, което води до прекомерно триене, захващане на острието и откат.
  • Преди рязане затягайте опорите за дълбочина и наклон на среза. Ако по време на рязане настройките се променят, циркулярният диск може да се заклини и да предизвика откат.
  • Бъдете изключително внимателни при рязане в съществуващи стени или други зони без видимост. Циркулярният диск може да попадне на обекти, които да предизвикат откат.

  • Проверявайте долната преграда за правилно затваряне преди всяка употреба. Не използвайте циркулярната машина, ако долната преграда не се движи свободно и не затваря веднага. Никога не захващайте или завръзвайте долната преграда в отворена позиция.Ако циркулярът случайно бъде изпуснат, долната преграда може да се огъне. Отворете долната преграда с лоста и се уверете, че може да се движи свободно и не допира до диска или до други детайли при всички възможни дълбочини и наклони на рязане.
  • Проверете работата на пружината на долната преграда. Ако преградата и пружината не функционират правилно, преди ползване на електроинструмента те трябва да бъдат поправени. Долната преграда може да задържа и да се движи бавно вследствие на повредени детайли, отлагания от смола или натрупване на стърготини.
  • Отваряйте на ръка долната преграда само при специални ситуации, напр. при разрязване с пробиване или разрязване под наклон. Отворете долната преграда с лоста и го отпуснете веднага щом циркулярният диск прореже детайла.За всякакво друго рязане долната преграда трябва да работи автоматично.
  • Винаги следете дали долната преграда покрива острието преди да поставяте циркуляра върху работен плот или под.Незащитеното движещо се острие ще доведе до изместване назад на циркуляра и всичко, което е на пътя му, ще бъде срязано. При това се съобразявайте и с времето за движение по инерция на диска след изключване.

  • Не бъркайте с ръце в отвора за стружки. Можете да се нараните върху въртящите се части.
  • Не работете с циркуляра над нивото на главата. Така не можете да контролирате електроинструмента достатъчно добре.
  • Използвайте подходящи прибори, за да откриете евентуално скрити под повърх‌ността тръбопроводи, или се обърнете към съответното местно снабдително дружество. Влизането в съприкосновение с проводници под напрежение може да предиз‌вика пожар и токов удар. Увреж‌да‌нето на газопровод може да доведе до експлозия. Повреждането на водопровод има за по‌следствие големи материални щети и може да предизвика токов удар.
  • Не използвайте електроинструмента стационарно. Той не е замислен за употреба с маса за циркуляр.
  • Осигурявайте обработвания детайл. Детайл, захванат с подходящи приспособ‌ления или скоби, е застопорен по здраво и сигурно, отколкото, ако го държите с ръка.
  • При „срязване с пробиване“, което не се извършва под прав ъгъл, подсигурете срещу странично изместване водещата плоча на циркуляра. Странично изместване може да захване циркулярния диск и така да доведе до откат.
  • Не използвайте циркулярни дискове от бързорезна стомана. Такива циркулярни дискове са крехки и се чупят лесно.
  • Не режете черни метали. Нажежените стружки могат да възпламенят съоръжението за прахоизсмукване.
  • Работете с противопрахова маска.
  • Преди да оставите електроинструмента, изчаквайте въртенето да спре напълно. В противен случай използваният работен инструмент може да допре друг предмет и да предизвика неконтролирано преместване на електроинструмента.