Wskazówki dotyczące pracy

Szerokość cięcia różni się w zależności od rodzaju zastosowanej tarczy.

Tarcze należy chronić przed upadkiem i uderzeniami.

Elektronarzędzie należy prowadzić równomiernie, lekko je popychając w kierunku cięcia, aby utrzymać wysoką jakość cięcia. Zbyt silny posuw powoduje znaczne zmniejsze‌nie trwałości narzędzi roboczych i może dopro‌wadzić do uszkodzenia elektronarzędzia.

Wydajność i jakość cięcia zależą w dużym stopniu od stanu i rodzaju uzębienia tarczy. Należy dlatego używać wyłącznie tarcz ostrych i mających uzębienie dostosowane do piłowanego materiału.

Właściwy wybór tarczy zależy od rodzaju drewna, jego jakości oraz od tego, czy wykonywane będą cięcia wzdłużne czy ukośne.

Podczas cięć wzdłużnych w drewnie świerkowym powstają długie, spiralne wióry. Mogą one zatkać wyrzut wiórów (16).

Pyły buczyny i dębiny są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy pracować wyłącznie z zastosowaniem systemu odsysania pyłu.

Wskazówka: Do cięcia metali nieżelaznych należy zastosować odpowiednią, ostrą tarczę. Tylko w ten sposób osiągnie się czystą linię cięcia i zapobiegnie zablokowaniu tarczy.

Przyłożyć włączone elektronarzędzie do obrabianego elementu i ostrożnie dokonać nacięcia wstępnego. Następnie kontynuować pracę z lekkim posuwem i bez przestojów.

Cięcie profili należy rozpoczynać od wąskiej strony. W przypadku cięcia ceowników nie należy rozpoczynać z otwartej strony. Długie profile należy podeprzeć –  zapobiegnie się w ten sposób zablokowaniu się tarczy i odrzutowi elektronarzędzia.

Prowadnica równoległa (10) umożliwia wykonywanie precyzyjnych cięć wzdłuż krawędzi obrabianego elementu, a także cięcie równych pasów.

Odkręcić śrubę motylkową (8) i wsunąć skalę prowadnicy równoległej (10) przez prowadnicę w podstawie (12). Ustawić żądaną szerokość cięcia na skali przy odpowiednim znaczniku cięcia (30) lub (29), zob. rozdział „Znaczniki cięcia”. Ponownie dokręcić śrubę motylkową (8).

Za pomocą szyny prowadzącej (31) można wykonać cięcia w linii prostej.

Odpowiednia wykładzina na listwie prowadzącej zapobiega ślizganiu się jej po powierzchni przedmiotu nie powodując jednocześnie jej uszkodzeń.

Szynę prowadzącą (31) można przedłużyć. W tym celu należy obrócić szynę prowadzącą (31) o 180° i połączyć ze sobą szyny (31). W celu zablokowania nacisnąć przycisk (32). Aby zdemontować szyny, należy nacisnąć przycisk (32) po drugiej stronie i rozłączyć szyny (31).

Na górnej stronie szyny prowadzącej (31) znajdują się dwa znaczniki. Strony ze znacznikiem „90°” należy używać do cięć pod kątem prostym, a strony ze znacznikiem „45°” do pozostałych cięć pod kątem.

Gumowa nakładka na szynie prowadzącej chroni podczas cięć 90° i 45° przed wyszczerbianiem krawędzi materiałów drewnianych.

Nakładkę należy przy pierwszym cięciu dopasować do danej pilarki tarczowej, lekko ją przycinając.

Wskazówka: Szyna prowadząca (31) musi ściśle przylegać do obrabianego przedmiotu i nie powinna wystawać poza krawędź strony przeznaczonej do cięcia.

Jeżeli szyna prowadząca (31) wystaje poza krawędź przedmiotu obrabianego, nie wolno opierać pilarki tarczowej na szynie (31) bez równoczesnego podtrzymywania pilarki. Szyna prowadząca (31) wykonana została z tworzywa sztucznego i nie utrzyma pilarki.

Zamocować szynę prowadzącą (31) za pomocą ścisków stolarskich (33) na obrabianym elemencie. Należy przy tym zwrócić uwagę, by uwypuklenie, znajdujące się po wewnętrznej stronie ścisku stolarskiego (33) znalazło się w odpowiednim zagłębieniu w szynie prowadzącej (31).

Włączyć elektronarzędzie i przesuwać je z lekkim równomiernym posuwem przez materiał.