Nivelman otomatiği

Ölçüm aletini yatay, sert bir zemine yerleştirin, tutucu düzeneğine (16) veya tripoda (6) sabitleyin. Nivelman otomatiği ile çalışmak için, ölçüm aletinin alt tarafı yatay olmalı ve tripod girişi (8) aşağı doğru bakmalıdır. Açıldıktan sonra, nivelman otomatiği (otomatik nivelman fonksiyonu), ±4°’lik otomatik nivelman aralığındaki sapmaları otomatik olarak dengeler. Lazer çizgilerinin yanıp sönmesi sona erdiğinde nivelman işlemi tamamlanmış demektir.

Otomatik nivelman mümkün değilse (örn. ölçüm aleti alt tarafının yataydan 4° fazla sapmasından dolayı veya ölçüm aletinin serbest bir şekilde elde tutulmasından dolayı), lazer çizgileri sürekli olarak yavaş tempo ile yanıp söner ve ölçüm aleti nivelman otomatiği olmadan çalışır. Lazer çizgileri açık kalır, ancak iki çapraz çizgi birbirine dik olarak seyretmez. İki lazer çizgisinin tekrar birbirine dik olmasını sağlamak üzere ölçüm aletini duvara dik olarak konumlandırın.

İşletme esnasındaki sarsıntılarda veya konum değişikliklerinde ölçüm aleti tekrar otomatik olarak nivelman yapar. Yeniden yapılan nivelmandan sonra, ölçüm aletinin kaymasından kaynaklanan hatalardan kaçınmak için, referans noktalarını temel alarak yatay veya dikey lazer çizgisinin pozisyonunu kontrol edin.