Wymiana papieru ściernego (zob. rys. C)

Przed założeniem nowego papieru ściernego należy oczyścić płytę szlifierską z zanieczyszczeń i pyłu, np. pędzelkiem.

W celu zagwarantowania optymalnego odsysa‌nia pyłu należy zwrócić uwagę na to, by otwory ‌w papierze ściernym zgadzały się z otworami na płycie szlifierskiej.

Płyta szlifierska jest wyposażona w tkaninę do mocowania na rzepy, aby można było do niej szybko i łatwo zamocować papiery ścierne z mocowaniem na rzepy.

Aby osiągnąć maksymalną przyczepność, należy wytrzepać tkaninę do mocowania na rzepy na płycie szlifierskiej przed zamocowaniem papieru ściernego.

Przyłożyć papier ścierny (17) z jednej strony płyty szlifierskiej równo z krawędzią, a następnie nałożyć go na pozostałą część płyty szlifierskiej i mocno docisnąć.

Aby zdjąć papier ścierny (17), należy chwycić za narożny fragment i zdjąć papier z płyty szlifierskiej.

Osprzęt szlifierski, np. włóknina czy filc polers‌ki, mocuje się na płycie szlifierskiej w identyczny sposób jak papier ścierny.

Elektronarzędzie jest wyposażone w 2 papiery ścierne, które w zależności od stopnia zużycia można wymieniać również pojedynczo.

  • Używać elektronarzędzia wyłącznie wtedy, gdy zamocowane są obydwa papiery ścierne.
  • Należy używać tylko papierów ściernych o takiej samej grubości ziarna.

  • Używać elektronarzędzia wyłącznie wtedy, gdy zamocowany jest papier ścierny.

W zależności od rodzaju obrabianego materiału i od oczekiwanego efektu należy wybrać jeden z dostępnych papierów ściernych:

Zastosowanie

Ziarnistość

Do obróbki wszystkich materiałów takich jak: drewno, farba, wypełniacze, lakier, twarde i miękkie drewno, płyty wiórowe i metal

40–180

Do szlifowania wstępnego, np. chropowa‌tych, nieheblowanych belek i desek

zgrubna

40

Do szlifowania powierzchni czołowych i do wyrównania drobnych nierówności

średnia

80, 120

Do szlifowania wykończeniowego i dokładnego szlifowania twardego drewna

drobna

180