Funkcje pomiarowe

Jednokrotne, krótkie naciśnięcie przycisku pomiarowego (1) powoduje włączenie lasera i rozpoczęcie pomiaru pojedynczego w wybranym trybie. Pomiar może trwać od 1 do 2 s. Wynik pomiarowy jest widoczny w części wyświetlacza z białym tłem.

Po zakończeniu pomiaru laser wyłączany jest automatycznie.

Na wyświetlaczu widoczne są ostatnie wyniki pomiarowe.

Aby wykonać pomiar ciągły, należy w wybranym trybie nacisnąć przycisk pomiarowy (1) i przytrzymać go w tej pozycji. Laser pozostanie włączony. Okrągłą powierzchnię lasera należy powolnym ruchem nakierować kolejno na wszystkie powierzchnie, których temperatura ma zostać zmierzona. Aby wykonać pomiar wilgotności powietrza i temperatury otoczenia, należy powoli przesuwać urządzenie pomiarowe, obejmując całe pomieszczenie.

Wskazanie na wyświetlaczu oraz wskazanie lampki sygnalizacyjnej (15) będą aktualizowane na bieżąco. Zwolnienie przycisku pomiarowego (1) spowoduje przerwanie pomiaru i wyłączenie lasera.

Na wyświetlaczu widoczne są ostatnie wyniki pomiarowe.Lampka sygnalizacyjna pozostaje przy ostatnim wskazaniu.

Aby otworzyć menu trybu, należy nacisnąć włącznik/wyłącznik / przycisk trybu (12). Za pomocą włącznika/wyłącznika / przycisku trybu (12) wybrać żądany tryb. Potwierdzić wybór za pomocą przycisku pomiarowego (1) lub przycisku emisyjności (13).

Nacisnąć przycisk powrotu / przycisk usuwania (11), aby wrócić do poprzedniego trybu.

W trybie pomiaru temperatury powierzchni mierzona jest temperatura powierzchni obiektu.

Nacisnąć przycisk pomiarowy (1) i nakierować okrągłą powierzchnię laserową prostopadle względem środka mierzonego obiektu. Zmierzona temperatura powierzchni (h) jest widoczna w części wyświetlacza z białym tłem. Przy następnym pomiarze zmierzona wcześniej wartość pojawi się na wskazaniu (i).

Nacisnąć przycisk powrotu / przycisk usuwania (11), aby usunąć wartość pomiarową (h) z części wyświetlacza z białym tłem.

W trybie pomiaru temperatury powierzchni lampka sygnalizacyjna (15) nie świeci się.

W tym trybie można mierzyć np. temperaturę grzejników, ogrzewania podłogowego lub wnętrza lodówki.

W trybie temperatury referencyjnej porównywane są 2 zmierzone temperatury powierzchni i wskazywana jest różnica między nimi. W ten sposób można zmierzyć znaczące różnice temperatury w 2 różnych miejscach jednej lub wielu powierzchni.

Nacisnąć przycisk pomiarowy (1), aby zmierzyć wartość referencyjną (j). Wszystkie kolejne wartości pomiarowe są odnoszone do wartości referencyjnej (j). Różnica temperatur (k) jest wskazywana na wyświetlaczu bezpośrednio po nowym pomiarze. Przy każdym nowym pomiarze wartość pomiarowa (h) w części wyświetlacza z białym tłem jest aktualizowana, a różnica względem wartości referencyjnej obliczana na nowo.

Jeżeli nowa wartość pomiarowa (h) jest niższa o ponad 1°C od wartości referencyjnej (j), lampka sygnalizacyjna (15) świeci się na niebiesko. Jeżeli nowa wartość pomiarowa (h) jest wyższa o ponad 1°C od wartości referencyjnej (j), lampka sygnalizacyjna (15) świeci się na czerwono. Jeżeli różnica (k) mieści się w zakresie ±1°C, lampka sygnalizacyjna (15) nie świeci się.

W trybie wykrywania mostków termicznych mierzona jest zarówno temperatura powierzchni i temperatura otoczenia, po czym oba pomiary są ze sobą porównywane. W przypadku większych różnic pomiędzy obiema temperaturami urządzenie generuje ostrzeżenie przed możliwością występowania mostka termicznego zob. Mostek termiczny w danym miejscu.

Nacisnąć przycisk pomiarowy (1) i nakierować okrągłą powierzchnię laserową prostopadle względem środka mierzonego obiektu. Po zakończeniu pomiaru wyświetlana jest zmierzona temperatura powierzchni (h). Temperatura otoczenia (s) jest automatycznie wyświetlana jeszcze przed wykonaniem pomiaru.

Urządzenie pomiarowe automatycznie porównuje wartości i interpretuje wynik w następujący sposób:

zielona lampka sygnalizacyjna (15): niska różnica temperatur, brak mostków termicznych.

żółta lampka sygnalizacyjna (15): różnica temperatur osiągnęła wartość graniczną, w obrębie mierzonej powierzchni może występować mostek termiczny; aby uzyskać pewność, po pewnym czasie pomiar należy powtórzyć.

czerwona lampka sygnalizacyjna (15): symbol oznacza, że temperatura powierzchni w obrębie powierzchni pomiarowej znacznie różni się od temperatury otoczenia. W obrębie mierzonej powierzchni występuje mostek termiczny, co z kolei wskazuje na wadę izolacji. W pomieszczeniu jest zbyt chłodno – jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane w zwykły sposób, niska temperatura wskazuje na niewłaściwą izolację pomieszczenia.

W przypadku występowania mostków termicznych należy skontrolować izolację cieplną w danym obszarze, ew. zasięgnąć opinii rzeczoznawcy budowlanego.

W trybie wykrywania zagrożenia pleśnią mierzona jest temperatura otoczenia oraz wilgotność względna zob. Wilgotność względna. Na podstawie obu wartości obliczana jest temperatura punktu rosy zob. Punkt rosy. Oprócz tego mierzona jest temperatura powierzchni.

Temperatura punktu rosy jest porównywana z temperaturą powierzchni, a wynik jest interpretowany w związku z zagrożeniem pleśnią.

Wilgotność względna (u), temperatura otoczenia (s) i obliczona temperatura punktu rosy (q) są obliczane i wyświetlane automatycznie.

Nacisnąć przycisk pomiarowy (1) i nakierować okrągłą powierzchnię laserową prostopadle względem środka mierzonego obiektu. Wartość pomiarowa temperatury powierzchni (h) jest widoczna w części wyświetlacza z białym tłem.

Urządzenie pomiarowe automatycznie porównuje wartości i interpretuje wynik w następujący sposób:

zielona lampka sygnalizacyjna (15): w aktualnych warunkach nie ma zagrożenia pleśnią.

żółta lampka sygnalizacyjna (15): wyniki osiągnęły wartość graniczną; należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, mostki termiczne, a także wilgotność względną i ew. po pewnym czasie powtórzyć pomiar.

czerwona lampka sygnalizacyjna (15): występuje zwiększone zagrożenie pleśnią, ponieważ wilgotność powietrza jest zbyt wysoka lub temperatura powierzchni jest zbliżona do temperatury punktu rosy.

W przypadku występowania zagrożenia pleśnią należy, w zależności od przyczyny, obniżyć wilgotność powietrza poprzez częstsze i dokładniejsze wietrzenie, zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu lub usunąć mostki termiczne. W razie potrzeby należy zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy budowlanego.

Wskazówka: Urządzenie pomiarowe nie służy do wykrywania zarodników pleśni. Wskazuje ono jedynie, że w podobnych warunkach jak te występujące w trakcie pomiaru może dojść do rozwoju pleśni.